Wybór księgowego – dlaczego jest tak ważny?

Wybór księgowego jest jak wybór nowego partnera biznesowego. Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe? Oto najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę! Księgowi odgrywają kluczową rolę w świecie biznesu. Od prowadzenia ksiąg rachunkowych firmy, przygotowywania deklaracji podatkowych, a nawet prognozowania przyszłych możliwości. Właściwy wybór księgowego ma ogromne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy!

Wybierz księgową która rozumie specyfikę Twojej firmy lub branży

Właściwy księgowy może zająć się Twoimi rocznymi sprawozdaniami finansowymi i zgodnością podatkową. Pomaga Ci utrzymać porządek w wydatkach i przychodach oraz zapewnia dokładne sprawozdania finansowe i budżety. Dobry księgowy może uwolnić Cię od trywialnych zadań finansowych i pozwolić skupić się na prowadzeniu i rozwoju biznesu. W najlepszym interesie Twojej firmy jest posiadanie doświadczonej księgowej zajmującej się jednym z najważniejszych obszarów Twojej firmy – finansami. Warto też wybrać księgowość która przy okazji posiada licencję doradztwa podatkowego. Właściwy wybór księgowego pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze biura rachunkowego.

Księgowa w Warszawie czy online?

Kiedyś ważne było, aby w księgowy znajdował się w pobliżu Twojej firmy. Jednak dzisiaj coraz więcej firm współpracuje online. Decyzja o tym, w jakiej miejscowości znaleźć księgowego, tak naprawdę sprowadza się do tego, co najbardziej pasuje Tobie, jako przedsiębiorcy.

Jaką księgowość wybrać?

W zależności od tego, jak chcesz poradzić sobie z finansami, Twój księgowy może mieć siedzibę w dowolnym miejscu. Na przykład, jeśli chcesz współpracować przez e-mail, rozmowy telefoniczne, wideokonferencje lub bezpieczne oprogramowanie księgowe, możesz być w Krakowie, a księgowa w Radomiu. Jeśli dane biuro rachunkowe oferuje księgowość online, nie musisz iść na kompromisy w oparciu o jego lokalizację. Z drugiej strony, możesz preferować kontakt twarzą w twarz. W niektórych sytuacjach warto współpracować z księgowym, który jest w stanie chodzić z nami na spotkania biznesowe lub reprezentować przed różnymi instytucjami. W takim przypadku musisz ograniczyć wyszukiwanie do tych biur rachunkowych, którzy mają swoją siedzibę w pobliżu. Niezależnie od lokalizacji, upewnij się, że są oni ekspertami w przepisach podatkowych, które mają zastosowanie do Twojej firmy.

Certyfikowane biuro rachunkowe dla Twojej firmy

Ważne jest, aby upewnić się, że Twój księgowy jest wykwalifikowany i polecany przez innych przedsiębiorców.

Biorąc pod uwagę większe doświadczenie i wiedzę, jaką posiada certyfikowany lub dyplomowany księgowy, od samego początku będzie on w stanie wnieść wartość dodaną do Twojej firmy. Jeśli oczekujesz, że Twoja firma będzie się sukcesywnie rozwijać, dobrym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnego księgowego już na samym początku zakładania działalności gospodarczej.


Wybierz księgowego z odpowiednią wiedzą


Prowadząc własny biznes, potrzebujesz kogoś z doświadczeniem w przygotowywaniu zeznań podatkowych i dokumentów finansowych dla firm o podobnej wielkości i przychodach do Twoich. Wybór księgowego może zapewnić, że osoby fizyczne i firmy prawidłowo składają zeznania podatkowe. Przepisy podatkowe mogą być skomplikowane i często ulegają zmianom. Wiele przedsiębiorców ponosi stratę, gdy składa własne zeznania podatkowe ponieważ nie ma wiedzy na temat odpowiednich ulg podatkowych i odliczeń, które są dla nich dostępne. Możesz sprawdzić, czy dane biuro rachunkowe obsługuje większych klientów. Jeśli tak, to dobry znak, ponieważ będziesz wiedział, że są stanie poradzić sobie z rosnącymi potrzebami. Przeczytaj opinie na temat współpracy z księgowymi [podlinkowane do sekcji opinii na stronie], dowiedz się, jak ich klienci rozwijali się przez lata. Dzięki temu zorientujesz się, czy biuro rachunkowe z którym zamierzasz współpracować będzie w stanie poradzić sobie ze zmieniającymi się potrzebami Twojej firmy.


Znajdź księgową, która pomoże Twojej firmie zaoszczędzić pieniądze


Niektórzy księgowi zrobią niewiele więcej niż zarządzają Twoimi kontami i wypełniają formularze zeznań podatkowych, ale najlepsi księgowi są bardziej proaktywni. Więc zanim wybierzesz księgowego, zapytaj, co mógłby zasugerować, aby zaoszczędzić pieniądze Twojej firmy. Jak rozsądnie zakupić nieruchomości lub środki trwałe do firmy, czy potrzebuję w firmie duże zakupy, co przeoczyłem w księgach handlowych? Jaką formę opodatkowania wybrać? Jaką część kosztów operacyjnych możesz zrekompensować z podatku? Czym może skutkować korzystanie z mieszkania jako lokalu służbowego?Jeśli jesteś jednoosobowym przedsiębiorcą to czy na przykład mogę mieć w kosztach dwa komputery i dwa samochody służbowe? Jakie są konsekwencje błędnego rozliczenia czy dotacji? Księgowy powinien ostrzec cię przed wszelkimi pułapkami. Potrzebujesz księgowego, który zna szczegóły prawa podatkowego tak dobrze, że pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w legalny sposób. Pamiętaj, że ostatecznie to ty, właściciel firmy, będziesz pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli Twoja firma łamie prawo podatkowe.

Koszty księgowości powinny być adekwatne do potrzeb Twojej firmy

Nie ma jednej, uniwersalnej stawki za usługi księgowe. Niektóre biura rachunkowe będą pobierać opłaty za godzinę, niektóre mogą pobierać miesięczne wynagrodzenie, inne mogą liczyć każdą usługę osobno. W Biurze Urbaniec cena zależna jest od ilości dokumentów, ale też ilości pracy z nimi i rodzaju opodatkowania, osobno doliczana jest obsługa kadrowa, nie każde przedsiębiorca ma pracowników, więc nie budujemy niepotrzebnych kosztów dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jako właściciel firmy negocjacje powinny być już częścią twojego zestawu umiejętności.


Wybór księgowego to ważna decyzja – Dobra księgowa pomoże Twojej firmie się rozwijać


Dobrzy księgowi pomagają firmom się rozwijać, zarządzając złożoną pracą finansową i oferując porady w praktycznych kwestiach biznesowych. Księgowy powinien być w stanie pomóc Twojej firmie w rozwoju i zapewnić odpowiednie odpowiedzi na pojawiające się problemy, decyzje dotyczące leasingu, zakupu, formy opodatkowania, etc. Właściwy księgowy może również pomóc ci uświadomić sobie, do czego masz prawo, jakie są dotacje rządowe, nowe ulgi podatkowe etc. Ponad połowa właścicieli małych firm prowadzi firmę po raz pierwszy. Dlatego ważne jest, aby firmy wybrały księgowego, który rozumie ich wyzwania i możliwości! Nadszedł czas, abyś znalazł odpowiedniego księgowego i zbudował z nim udaną relację biznesową – skontaktuj się z nami!

Odwiedź nas na Facebooku 🙂