KSeF – od kiedy będzie obowiązkowy?

Już 1 lipca 2024 roku ma wejść w życie obowiązek e-fakturowania. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Jak działa KSeF i czym różni się faktura elektroniczna od tej tradycyjnej?


E-faktury w Polsce – Ustawa KSeF


Od 2021 roku trwają prace nad Krajowym Systemem e-Faktur. Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów 9 maja tego roku. KSeF to platforma tworzona przez Ministerstwo Finansów do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. KSeF od kiedy i dla kogo obowiązkowy? Od 1 stycznia 2024 r. faktura ustrukturyzowana będzie jedyną dopuszczalną formą dokumentowania czynności wykonywanych przez podatników VAT, którzy mają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zmiany w fakturowaniu usług i towarów budzą obawy i wiele wątpliwości przedsiębiorców. Warto już teraz dowiedzieć się z czym wiąże się obowiązek KSeF.

Odwiedź naszą stronę na Facebooku.


Czym jest faktura ustrukturyzowana i jak działa KSeF?


KSeF to kolejne narzędzie uszczelniania polskiego systemu podatkowego. System ten ma na bieżąco monitorować transakcje dzięki czemu ograniczy potrzebę działań kontrolnych. Faktura ustrukturyzowana to faktura wystawiona za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur. Posiada numer identyfikacyjny pozwalający ją identyfikować w systemie. Jest to tak naprawdę, zwykła faktura elektroniczna jednak wystawiona z użyciem systemu KSeF, posiadając określony wzór oraz zapisana w formacie elektronicznym. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów nowa faktura ustrukturyzowana będzie działała jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji oprócz istniejących obecnie elektronicznych i papierowych.

KSeF – Jak przygotować swoją firmę do obowiązku e-fakturowania?


Z KSeFu dobrowolnie można korzystać od 2022 roku, natomiast od przyszłego roku ma stać się obowiązkowy dla czynnych podatników VAT. Mali i średni przedsiębiorcy zwolnieni z podatku od towarów i usług będę zobligowani do korzystania z KSeF od 1 stycznia 2025 r. Firmy, aby przygotować się do wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych, muszą przede wszystkim wdrożyć odpowiednie zaplecze technologiczne. Jeśli do tej pory wystawiamy faktury papierowe konieczna będzie zmiana systemu finansowo-księgowego. Osoby, które współpracują z kompetentnym biurem księgowym, będą mieć ułatwione zadanie. Doświadczony księgowy z pewnością pomoże Ci przy wystawieniu faktur ustrukturyzowanych, dlatego warto wybrać odpowiednie biuro rachunkowe będąc przedsiębiorcą.


Niektóre z korzyści z wdrożenia e-fakturowania

Podatkowe:


● podstawowy termin zwrotu VAT skrócony z 60 do 40 dni,
● uproszczenia w wystawianiu i rozliczaniu faktur korygujących in minus,
● wyłączenie z raportowania w JPK_FA i JPK_VAT RR,
● nie ma możliwość zagubienia lub zniszczenia dokumentu co spowoduje brak
konieczności wystawiania duplikatu,
● wprowadzenie jednego standardu e-faktury.

Biznesowe:

  • bezpieczeństwo obrotu: gwarancja, że faktura dotarła do kontrahenta oraz możliwość
    sprawdzenia treści faktury w KSeF,
  • standaryzacja dokumentu,
  • dostęp do e-faktury praktycznie w czasie rzeczywistym,
  • automatyzacja obiegu e-faktur pomiędzy podatnikami oraz ich księgowanie,
  • brak kosztów archiwizowania e-faktur (są one archiwizowane w KSeF przez okres 10 lat).

Zaplanuj wdrożenie KSeF z Biurem Rachunkowym Urbaniec!


Pragniesz sprawnie przejść do nowego systemu fakturowania? Przygotuj z nami swoją firmę na KSeF! Jesteśmy nie tylko księgowymi i doradcami podatkowymi, ale także przedsiębiorcami. Wiemy, jak ważne jest zarządzanie finansami firmy. Pomożemy Ci we wszystkich kwestiach formalnych i doradzimy, tak abyś mógł bez przeszkód rozwijać swoją działalność i być gotowy na wszystkie zmiany w polskim prawie podatkowym. Stale monitorujemy zmiany legislacyjne, aby świadczyć naszym klientom najwyższy poziom usług. Zapewniamy pełną zgodność z najnowszymi regulacjami oraz transparentność przepływu wszystkich dokumentów. Już od ponad 25 lat zapewniamy pełną księgowość oraz doradztwo podatkowe polskim, oraz zagranicznym przedsiębiorcom. Służymy wsparciem na każdym etapie działalności Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami idowiedz się, jak możemy Ci pomóc!