25 sie Jak założyć działalność gospodarczą w 2023 roku?
Prowadzenie własnego biznesu daje nam poczucie elastyczności, możliwości rozwoju, wyższe zarobki i i przede wszystkim decyzyjność. Jednak prowadzenie własnej firmy to także wyzwania, na które należy się przygotować. Z bloga dowiesz się, jak wygląda proces zakładania działalności gospodarczej oraz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze formy prawnej działalności, formy opodatkowania
Założenie własnej działalności nie jest skomplikowane jednak wymaga kilku formalności. Ponadto osoby, które chcą wystartować z własną firmą często zadają sobie pytania takie jak:
● Czym się różni działalność gospodarcza od firmy?
● Co jest lepsze – działalność gospodarcza czy spółka?
● Kto może założyć firmę w Polsce?
● Kiedy działalność zarobkowa wymaga rejestracji?
● Jak założyć działalność i dostać dotacje na jej prowadzenie?
W tym artykule wyjaśniamy jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku!
Działalność gospodarcza w Polsce
Zacznijmy od tego czym właściwie jest działalność gospodarcza oraz jakie są jej rodzaje.
W polskim prawie istnieje kilka definicji działalności gospodarczej.
W prawie przedsiębiorców działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:
- wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
- polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
Prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
W ustawie o VAT działalność gospodarcza definiowana jest jako wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zakładanie działalności gospodarczej
Pierwszym krokiem jest wybranie form prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej. Co to oznacza? Dokonaj wyboru czy chcesz prowadzić jednoosobową działalność a może raczej spółkę osobową, być może będzie to jednoosobowa spółka zoo. Każda z tych opcji niesie różne korzyści ale i wyzwania.
Kolejny krok to wskazanie najbardziej odpowiedniego kodu lub kodów PKD.
Skrót PKD oznacza Polską Klasyfikację Działalności. Jest to rejestr, w którym znajdują się kody symbolizujące dane czynności wykonywane w ramach zakresu działania przedsiębiorstwa.
Wybierz odpowiednie opodatkowanie.
Posiadając własną jednoosobową działalność gospodarczą możesz wybrać jedną z trzech opcji opodatkowania
– zasady ogólne,
– podatek liniowy,
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zdecyduj kto poprowadzi księgowość dla Twojej firmy!
Już na początku powinieneś wybrać usługi firmy, która zagwarantuje Ci pełne wsparcie i doradztwo podatkowe. Dlaczego wybór księgowego jest tak ważny? Przeczytasz o tym w naszym poprzednim artykule [link].
Aby założyć działalność gospodarczą konieczny jest wpis do CEIDG.
Możesz to zrobić on-line. To najprosztzy spodób, już w kilka minut założysz własna działalność.
Skorzystaj z ulg jakie oferuje Ci ZUS.
Rozpoczynając przygodę jako przedsiębiorca przez pierwsze miesiące płacisz tylko składkę zdrowotną, następnie masz obniżone składki społeczne przez kolejne 2 lata.
Czy musisz rejestrować się do VAT? Sprawdź czy przysługuje Ci zwolnienie!
Nie każdy musi być czynnym podatnikiem VAT. Większość przedsiębiorców nie przekraczając 200 tysięcy złotych obrotu zapomina o podatku VAT.
Jakie są koszty założenia firmy?
Założenie firmy to to brak kosztów, opłat PCC i innych opłat skarbowych.
Potrzebujesz pomocy przy założeniu własnej działalności gospodarczej? Umów się na bezpłatną konsultację z naszą księgową!
Dotacje na założenie firmy
Jak zalozyc wlasna dzialalność i dostać dotacje? Jedna z najczęstszych i łatwo dostępnych dotacji są dofinansowania na start dla przedsiębiorców z powiatowych urzędów pracy. Zanim założysz firmę dopytaj czy spełniasz warunki i czy masz szansę na wsparcie finansowe.
Jak widzisz założenie własnej działalności nie jest takie trudne. Jednak prowadząc własny biznes musisz mieć świadomość obowiązków jakie leżą po stronie przedsiębiorcy. Warto też wiedzieć gdzie szukać oszczędności w swojej firmie.
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z biurem rachunkowym Urbaniec.
Obserwuj nas na Facebook’u i bądź na bieżąco ze zmianami podatkowymi!